Blog

 Blog img

Suplementacja

Czas na kolejny obiecany artykuł. Dzisiaj poruszę temat SUPLEMENTÓW. Wyjaśnię co to jest, na czym polega, jakie są podstawy wg mnie i jak je dobrać. Myślę, że to ciekawe zagadnienie, które niestety jest błędnie postrzegane. O tym też napiszę dlaczego się tak dzieje.
Zacznijmy od początku. Tak więc SUPLEMENT jest to środek spożywczy, w którego skład wchodzą substancje odżywcze, stanowiące UZUPEŁNIENIE, a nie SUBSTYTUT zróżnicowanej diety. Jest to skoncentrowane źródło minerałów i witamin, produkowanych w formach umożliwiających nam dawkowanie, czyli kapsułkach, tabletkach, proszku lub płynie.
Jakie jest zadanie suplementów? Otóż ich stosowanie ma na celu UZUPEŁNIENIE NIEDOBORÓW, przede wszystkim witamin i minerałów. Współczesne wyniki badań naukowych jednoznacznie wskazują, że w wyniku przetwarzania i konserwowania żywności, uprzemysłowienia upraw, skażenia środowiska oraz złego odżywiania, nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania na ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Ich niedobory mogą doprowadzać do powstawania chorób cywilizacyjnych. Właściwe stosowanie suplementów diety może przyczynić się do poprawy zdrowia całej populacji i zmniejszenia ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią nam one racjonalnego i zdrowego sposobu odżywiania się. I tutaj najczęściej dochodzi do popełniania szeregu błędów. Otóż wiele osób myśli, że weźmiemy magiczną kapsułkę i schudniemy, zbudujemy niesamowitą masę mięśniową, lub że suplementy zastąpią nam prawidłowe odżywianie. Otóż NIE! Suplementy to dodatek. Skąd wiadomo co brać i kiedy? I tutaj najczęściej popełniacie kolejny błąd. Wiele osób sugeruje się reklamami, bądź innymi ludźmi, np. z branży fitness. Tutaj muszę Was zasmucić… Większość z tych produktów ma na celu wyciągnięcie pieniędzy z Waszej kieszeni i nie odniesiecie żadnych benefitów ze stosowania ich. Poza tym wiele z tych osób trenuje na poziomie zaawansowanym. Są profesjonalistami, mają dietę dopiętą na ostatni guzik, odpowiednią regenerację, lata stażu i suplementy dobrane pod siebie. Coś co będzie dobre dla nich, niekoniecznie pozytywnie wpłynie na Was.
Jak więc dobrać suplementy dla siebie? Ja zawsze podczas pierwszych konsultacji zalecam wykonanie odpowiednich badań. Oczywiście inaczej jest to u kobiet i inaczej u mężczyzn. Jesteśmy przeszkoleni odnośnie interpretacji wyników, ale warto skonsultować wyniki z lekarzem. Musicie mieć na uwadze, że TRENER to nie LEKARZ. Trzeba pamiętać, że bez odpowiednich badań laboratoryjnych, nie stwierdzimy czy mamy jakieś niedobory i ewentualnie jakie. Nie należy stosować suplementów „w ciemno”, ponieważ może odbić się to na naszym zdrowiu. Jeśli przyjmujemy lekarstwa, to niektóre składniki tych środków mogą zmniejszać ich wchłanianie. W przypadku stosowania kilku suplementów i leków o zbliżonym składzie może dojść do przedawkowania substancji i pogorszenia stanu zdrowia. Przykładowo nadmierna kumulacja określonego rodzaju witamin może spowodować zaburzenia pracy układu pokarmowego.
Dla kogo w takim razie są suplementy? Ogólnie dla wszystkich. Zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Dla trenujących profesjonalnie, lekko jak i ludzi mało aktywnych. Należy jednak wziąć pod uwagę wiele aspektów zanim coś wybierzemy. Przede wszystkim wyniki badań, o których już pisałem wcześniej. Każdemu podczas pierwszych konsultacji zalecam wykonanie takowych. Wtedy mamy czarno na białym, czego nam ewentualnie brakuje. Trzeba uwzględnić także co jest naszym celem. Jakie są nasze oczekiwania i w czym na nam pomóc. Czy chcemy budować masę mięśniową, czy chcemy zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej. Wszystko opiera się o rozsądne planowanie, ponieważ tych aspektów jest mnóstwo, a ja wymieniłem tylko kilka z nich. Jeśli nie podejdziemy z głową do tego to możemy zamiast sobie pomóc, dość mocno zaszkodzić. Dzisiaj jesteśmy z każdej strony atakowani reklamami środków dosłownie na wszystko. Powinniśmy jednak zachować chłodną głowę i nie dać się zmanipulować i oszukać. Jeszcze jedna bardzo kwestia, czym się sugerować przy wyborze suplementów. Musimy zwracać uwagę na jakość produktu, na zawartość składników. Droższe wcale nie znaczy lepsze. Ładne opakowanie, reklama w TV lub w social mediach też nie jest wyznacznikiem jakości.
W kolejnym artykule wymienię i opiszę podstawowe i skuteczne suplementy, które powinny znaleźć się w rozpisce każdej trenującej osoby.